SİLİVRİ'DE İETT SEFERLERİ DEVAM EDİYOR
Haber
20 Şubat 2021 - Cumartesi 01:53
 
SİLİVRİ'DE İETT SEFERLERİ DEVAM EDİYOR
Kamuoyuna yansıyan “İETT Artık Silivri’ye Gelmeyecek” haberleri üzerine yetkililere sorduk: “İETT Silivri’ye Gelmeyecek mi?”
SİLİVRİ Haberi
SİLİVRİ'DE İETT SEFERLERİ DEVAM EDİYOR

Yetkililerin aktardığı bilgiye göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tanıklığında gerçekleşen dönüşüm anlaşması ile tüm özel halk otobüsleri artık İBB’nin bünyesinde hizmet vermeye devam edecek. Özel Halk Otobüsleri artık Km bazında yaptığı yol ve sabit giderleri İBB bağlı kuruluşu İETT tarafından ödenmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına yolcu işletmeciliği gerçekleştirecek. Yakın zamanda araçlarda yapılacak tadilat ile İstanbul’da hizmet veren tüm Özel Halk Otobüsleri sarı renge boyanarak seferler aksamadan hizmet vermeye devam edecek.

 

DÖNÜŞÜM ANLAŞMASI NEDİR?

28 Kasım 2020 tarihinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tanıklığında imzalanan İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Tarık Safi, İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler, Öztaş A.Ş. Başkanı Mehmet Tekin ve Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Beşir hazır bulunduğu toplantıda imzalanan anlaşma uyarınca İstanbul’da hizmet veren tüm Özel Halk Otobüsleri sarı renge boyanarak İETT çatısı altında hizmet vermeye devam edecek.

 

Özel Halk Otobüsleri yaptıkları kilometre başına ücret ile birlikte sabit giderleri de İBB tarafından ödenerek 3 Bin 41 Özel Halk Otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım AŞ otobüsü, hizmet alımı ve araç kiralama sistemiyle İETT tarafından 16 milyon İstanbul’luya hizmet vermeye devam edecek.

 

İBB DESTEKLERİ SON BULUYOR

İETT hatlarında birden fazla iştirakin (İETT, OTOBÜS A.Ş, ÖHO) tek çatı altında toplanması ile İETT hariç, özel otobüslere 71 milyon lira sübvansiyon ve 11 milyon TL öğrenci abonman desteği gerçekleştirecek. İmzalanan “Dönüşüm Anlaşması” ile sübvansiyon ödemeleri kalkarak otobüs sahipleri ve şoförlere hizmet alımı karşılığında gelir garantisi sağlanacak.

 

EĞİTİMLİ OTOBÜS ŞOFÖRLERİ GELİYOR

İlk eğitim uygulaması Kasım ayı içerisinde başlayan,  İBB Bölgesel İstihdam Ofisleri ve İSMEK işbirliği ile gerçekleştirilen  “İstanbul Ulaşım Akademisi” eğitim programı ile kişisel gelişim, iletişim ve ilk yardım uygulamaları konuları üzerine eğitim programına katılan şoförlere Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı sertifika ve İSMEK katılım sertifikası verilecek. Getirilecek puan sistemi ile birlikte belirli bir puan altına inen şoförler hizmet veremeyecek.

 

 

TAKİP SİSTEMİ DEVREDE

Yeni sistem ile İETT bünyesinde hizmet verecek tüm araçlara bilgisayar ve takip sistemi takılarak mevcut sistemle entegre edilecek. İETT’ye bağlı olan bütün otobüsler çevrimiçi denetleyebilecek. MobİETT ve Atayol yazılım sistemiyle 16 Milyon İstanbullu’da araç doluluklarını takip edebilecek. Araç içerisinde yaşanan sorunlar anında İETT filo takip sistemine bildirilerek otobüse çevrimiçi bağlanılarak müdahale edilebilecek.

Kaynak: (SN) - Silivri'nin Nabzı Editör: Silivri'nin Nabzı
Yorumlar
Haber Yazılımı